Amaç: Sağlık çalışanlarının hasta temasının en az düzeye indirgenmesi

İzolasyon ve Dezenfektasyon Robotu olarak prototip ortaya çıkararak ürünün Isparta ve Antalya merkezi pandemi hastanelerinde kullanımı ve salgın hastalıkla müdahalesi sağlanacaktır.

Bu bağlamda robot:

  • Enfekte olmuş hastaya ve hastalık şüphesi olan kişiye kısaca hasta ilaç taşıyabilecek ve doğru ilaç kutusunun ilgili hastaya doğru şekilde ulaşması sağlanacaktır. Böylece hemşire ve hasta bakıcılara bulaş riski azaltılacaktır. Bu alanda QR kod vb. veri okuma ile hastanın bilgileri kayıtta olacaktır.
  • Hastaya yemekleri ve kişisel kullanım eşyaları de götürülecek ve hasta seviyesine gelip servis edilecek ardından bulaşıkları toplayıp yıkamaya götürebilecektir. Bakıcılara bulaş riskini azaltmaktadır.
  • Sağlık personelinin görüntülü iletişimi sağlanacak ve ateş vb. gerekli veriler doktor ve hemşireye aktarılacaktır.
  • LED dezenfekte sisteminin odaya uzaktan kontrolle gitmesi sağlanarak ve odada cihazlara çarpmadan hareket ederek temizlikçiye bulaş riskini azaltmaktadır. (eski ürünlerde temizlikçi odaya girip, konumlandırıp kullanıyordu.)
  • Ayrıca UV floresan ve sabit dikey armatürler yerine ışığın 360 derece dağılmasını sağlayan, yüksek güçte ve enerji tasarruflu LED UV-C sistemleri geliştirilerek hem dezenfekte süresi hem de elektrik tüketimi azaltılacaktır.
  • Tüm bu uygulamayı uzaktan kontrolle sağlanabilmesine ek olarak sistem rotaları öğrendiğinde hareketini otomatik gerçekleştirebilen; ayrıca hasta odalarına ve yataklarına gittiğinde onların kimliklerini algılayıp ilgili verileri kullanıcı ekranında (vücut ısısı, ilaçlar, karantina gün sayısı vb.) gösterebilen ve tüm bu işlemleri yaptıktan sonra kendini dezenfekte ve şarj ettirebilmek için özel ayrılmış bölüme otomatik giderek kullanıcı ile teması ortadan kaldıran bir müdahale geliştirilecektir. (yönlendirmek için manuel güç için kişiye ihtiyaç yoktur).
  • Üstelik tasarım aşaması boyunca mühendislik tasarım ve analiz programları sıklıkla kullanılarak sistem optimize edilerek daha hafif, ekonomik ve enerji verimliliği yüksek bir ürün ortaya çıkması sağlanacaktır.